GEOBIT

Nasza Oferta

Geodeta Niepołomice Geodeta Wielka Wieś Geodeta Wieliczka Geodeta Zabierzów Geodeta Zielonki Geodeta Krzeszowice

Najlepszy Geodeta Niepołomice, Geodeta Wielka Wieś, Geodeta Krzeszowice, Geodeta Wieliczka, Geodeta Zabierzów, Geodeta Zielonki, Kraków i Okolice

Zapytaj o ofertę…

+48 730 779 098

GEOBIT Usługi Geodezyjne

Oferujemy szeroki wachlarz wykonywanych usług dostosowanych do każdej sytuacji

Podział nieruchomości można wykonać w różnym celu, najczęściej jednak spotykane u nas są takie mająca mające na celu wydzielenie części nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, na zniesienie współwłasności, na powiększenie działki sąsiedniej lub po prostu podział działki celem wydzielenia mniejszych pod zabudowę. Jeżeli granice nie mają ustalonego przebiegu granic a tak zdarza się najczęściej, konieczne jest zawiadomienia sąsiadów działki dzielonej i spisanie stosownych protokołów granicznych, a także wykonanie pomiarów na działce. Taki podział wykonywaliśmy ostatnio choćby w gminie Zabierzów i trwa on zwykle, realnie ok. 3, 4 miesiące do czasu uzyskania klauzuli urzędowej. Jeżeli natomiast granice spełniają normy dokładnościowe podział taki geodeta uprawniony z zakresu drugiego jest w stanie wykonać bez wyjazdu w teren i tu terminy są dużo krótsze bo nawet do miesiąca. Podział taki wykonywał ostatnio nasz geodeta w gminie Zielonki.

Często zdarza się tak, że choć granice widnieją na mapach, brak jest na nie odpowiedniej, przewidzianej współczesnym prawem dokumentacji, np. brak protokołów granicznych, pomiarów w oparciu o osnowę państwową itd. Wówczas wykonujemy ustalenie przebiegu granic. Jeżeli natomiast w urzędzie widnieje owa dokumentacja, jednak np. granica została zatarta, graniczniki usunięte lub po prostu powstał spór z nowym właścicielem itp. wtedy wykonujemy wyznaczenie punktów granicznych bądź wznowienie znaków granicznych. Takie prace wykonywał ostatnio nasz geodeta chociażby w gminie Niepołomice.

Jeżeli idziemy do architekta, projektanta, potrzebna będzie mu dokładna, solidnie wykonana, aktualna mapa do celów projektowych. Dodatkowo na tej mapie zawsze umieszczamy klauzulę o spełnianiu bądź nie norm dokładnościowych granic działki, na której ma powstać inwestycja a niekiedy lub tez często, jeżeli np. powstaje inwestycja w zbliżeniu do granic, tj. w odległości 3 lub 4 metry od istniejących, to wręcz jest wymóg ich protokolarnego ustalenia, jeżeli nie nastąpiło to wcześniej.  Mapę do celów projektowych architekt lub projektant otrzymuje od nas w tym samym tygodniu,  w którym były pomiary a na klauzulę urzędową czeka od 2 tygodni do miesiąca w zależności od wielkości opracowania. Tak też było u nas niedawno w gminie Wielka Wieś gdzie pracował nasz geodeta.

Żeby dokonać wpisu do dziennika budowy, geodeta uprawniony z zakresu pierwszego musi w oparciu o dokumentację projektową, architektoniczną, wytyczyć budynek, budowlę na gruncie. Czas przyjazdu zwykle szacujemy do tygodnia od momentu przyjęcia zlecenia, jak to się odbyło u nas niedawno gdy pracował nasz geodeta w gminie Krzeszowice.

Do typowych tutaj należy pomiar inwentaryzacyjny budynku wraz z przyłączami i zagospodarowaniem terenu. Do mniej typowych, które również wykonujemy: inwentaryzacja masztów, słupów, wiatraków itd. W przypadku jednorodzinnej budowy warto do nas się zgłosić po zakończeniu całkowitym budowy z uwagi na ilość koniecznych wyjazdów i powstawanie koniecznych danych do odbioru inwestycji. Tak było podczas gdy pomiarów dokonywał nasz geodeta dla działki położonej w gminie Wieliczka.

Nie zawsze współczesna ewidencja odpowiada stanu prawnemu ujawnionemu w księgach wieczystych lub ze względu na brak KW należy dokonać jej założenia. W tym celu wykonujemy prace polegające na przejściu ze stanu katastralnego na nową ewidencję. Czasem równoważniki są też konieczne dla prostowania ewidencji lub danych w KW. Usługę tę polecamy oddać tylko doświadczonemu geodecie, czyli np. mnie z uwagi na to, iż są to sprawy własnościowe, mogące być później trudne w sprostowaniu i bardzo dotkliwe. Równoważniki wykonywałem właściwie na obszarze większości gmin powiatu krakowskiego oraz powiatu Kraków Miasto.

Kupując działkę często jest to nasza życiowa inwestycja. Na zakup nie wpływa tylko cena i powierzchnia z ewidencji gruntów. Należy tu dodać, że często ta powierzchnia różni się od faktycznej, geodezyjnej a stan prawny, brak dostępu do drogi publicznej lub niekorzystne zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą zniwelować korzyści z zakupu do niewielkiego procenta. Jest takie chińskie powiedzenie: Jeśli chcesz coś osiągnąć, zacznij myśleć już na 10 lat w przód. W tym celu przyjdź lub zadzwoń do nas, firmy Geobit.

Poznaj Nasze Promocje

Sprawdź jak możesz zaoszczędzić

Solidna współpraca

0

Lat w branży

0

Wydzielonych działek

0

Wytyczonych budynków

0

Wykonanych map